Haber

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı.. İmamoğlu: “Bu Kurultay Tarihi bir Kurultaydır.

TAMER ARDA ERŞİN – GÜLARA SUBAŞI/ KAMERA: ÜNAL AYDIN ​​– MEHMET MEHMETLİOĞLU – ONUR BİNGÖL/ ​​​​FOTOĞRAF: TÜMAY BERKİN

CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nde Divan Başkanlığı’na seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu kongre tarihi bir kongredir. Bugün ve yarın büyük bir büyük adımı atacağız. ikinci yüzyılın inşasına yolculuk. Çünkü bu kongre, sadece bir CHP kurultayı değil, Türk muhalefetinin bir bütün olarak şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kurultay, CHP olarak sadece siyasete değil, tüm Türkiye’ye umut verecektir. Sendikalardan sivil topluma, gençlerden kadınlara, çalışanlardan emeklilere kadar herkesin adım adım geleceğin Türkiye’sini inşa edeceğimiz, yeni yüzyılın harcını hep birlikte atacağımız bir kongre olacak bu kongre.” 2024 yılında yapılacak yerel seçimleri hatırlatan İmamoğlu, “Kongremiz biter bitmez her sokakta, her mahallede, her fabrikada halkımızla buluşacağız. her okul ve her alan. 2. yüzyılın Türkiye’sini birlikte inşa etmeye başlayacağız. Birçok ilçe, il ve büyükşehirde “Yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. 2024 seçimlerini kazandıktan sonra 2028, 2029, 2033 ve 2038 seçimlerini de kazanacağız” dedi.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganıyla Ankara’da düzenlendi Spor Bugün salonda toplandı. Kongre Divan Başkanlığı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi. Meclis Başkanı seçildikten sonra kürsüye gelen İmamoğlu, şunları söyledi:

HER KOŞULDA BU ÜLKEYE VE HALKINA KARŞI GÖREVİMİZİ HER ŞEYİN üstünde tutuyoruz.

“Her biriniz bugün partimizin değerlerine olan inancınızla burada 38. Olağan Kongre salonunda bulunuyorsunuz. Üyesi olmaktan onur duyduğumuz CHP bir kongre ve kongre partisidir. Çünkü 100 yıllık partimiz -Eski Cumhuriyet, kongreler, kongreler ve toplantılar üzerine kurulmuştur.Bu, millet egemenliğine saygının önemli bir gereğidir.Partimizin ilk kurultayını 1919 yılının Eylül ayında Sivas’ta bir okulun dershanesinde gerçekleştirdik.Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk kongreyi şu şekilde özetledi: ‘Kongre heyeti, vatani görevini yerine getirme ihtiyacını her şeyin üstünde tuttu.’ Bu net anlayış, CHP’nin 100 yıllık varlığının özetidir. Biz, bu ülkeye ve millete karşı görevimizi her koşulda her şeyin üstünde tutuyoruz. Türkiye’nin her köşesinden seçilmiş insanlar bugün bu salonda bir kez daha toplandı. Bunu birlikte yapın. Bunu kanıtlamak için bir aradayız. Elbette ilk görevimiz CHP’yi bu güne getiren herkese saygı ve şükranlarımızı sunmaktır. En samimi duygularınıza aracılık ettiğimi bilerek büyük liderimizi saygıyla anıyorum. Kurucumuz, ilk başkanımız, sevgili Atatürk’ümüzü rahmet, saygı ve minnetle anıyorum, Genel Başkanımız İsmet İnönü’yü, Bülent Ecevit’i ve Deniz Baykal’ı rahmetle ve saygıyla anıyorum. Çeşitli dönemlerde bizlere liderlik yapan Çetin ve Altan Öymen’i, 2010 yılı Mayıs ayından bu yana partimize ve davamıza büyük emekler veren değerli liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’na saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimiz ve partimiz için her kademede görev üstlenen kayıp partililerimiz. Parti örgütlerimizde görev alan tüm örgüt çalışanlarımıza bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Her birini buradan selamlıyor ve sevgilerimi iletiyorum.

“CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILININ BU İLK GÜNLERİNDE YİNE BİZİ ÖNEMLİ BİR GÖREV BEKLİYOR”

CHP bu ülkenin kurucu ve birleştirici gücüdür. Bu toprakların en derin ve en kapsamlı siyasi geleneğidir. Bu eşsiz parti, bir yandan Anadolu’nun insan odaklı, sevgi ve hoşgörüye dayalı kadim kültüründen, diğer yandan insanlığın evrensel değerlerinden besleniyor. CHP eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve insan haklarını dert edinen, altı ok ilkeleriyle kendini ifade eden, insani ve adil bir düzen talep eden herkesin partisidir. CHP Anadolu gibi renkli ve bereketli, Türkiye gibi cesur ve güçlüdür. Yüz yıllık tarihimiz, tüm eksiklikleri ve hatalarıyla şeref ve gurur tarihimizdir. Cumhuriyeti kurmanın, çok partili yaşama, sosyal demokrasiye, laikliğe, sosyal devlete, hukukun üstünlüğüne öncülük etmenin onurunu ve sorumluluğunu hepimiz taşıyoruz. Bu ülkenin kurtuluş ve kuruluş süreçlerini yönetirken, bu topraklarda yaşayan tüm halklarımızı birleştirerek milli görevimizi her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının bu ilk günlerinde bizi yine hayati bir görev beklemektedir. Bugün millet olarak yeniden, kayıtsız şartsız, Cumhuriyetin ve demokrasinin ilke ve idealleri etrafında bir araya gelmemiz gerekiyor. İnançlara saygı duyan, herkesi özgürleştiren laikliğin güçlü güvencesini hepimizin tam olarak hayata geçirmesi gerekiyor. Bu topraklarda yaşayan her vatandaşı eşit derecede değerli ve saygın görmeyi esas alan bir toplumsal bütünleşmeye ihtiyacımız var. Ülkemizi zenginleştirmemiz, zenginliğimizi adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. Gücünü demokrasiden ve hukuka bağlılıktan alan etkin bir sosyal devleti yeniden inşa etme ilkesine ihtiyacımız var. Bunların gerçekleşmesi için gereken her şey CHP’nin yüz yıllık tecrübesinde, genetik kodlarında ve hafızasındadır. Çünkü CHP, Cumhuriyeti kuran, adına Cumhuriyeti ve milleti taşıyan tek partidir.

“Nasıl ki BU PARTİ, 1923’TE 600 YILLIK İMPARATORLUK ÇÖKÜRKEN DÜNYANIN EN DEVRİMCİ HAREKETLERİNDEN BİRİNİ YARATTIysa, ŞİMDİ BUNU BİR KEZ DAHA BİRLİKTE BAŞARAMALIYIZ.”

Bu yüzden ilk günden beri Cumhuriyetçiyiz ve popülistiz. Bu büyük ve sarsılmaz gücün üyesi ve temsilcisi olmak hepimiz için onur ve şereftir. Bu gücün bir üyesi olmak aynı zamanda toplumsal bir görevdir. İnanın bugün bu göreve her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Nasıl ki bu parti, 600 yıllık bir imparatorluğun çökmekte olduğu 1923 koşullarında dünyanın en devrimci hareketlerinden birini yarattığı gibi, ülkemizi işgal eden birleşik emperyalist güçleri de imkânsız sanılan koşullar altında yenilgiye uğrattığı gibi, 1960’lı ve 1970’li yılların fırtınalı dönemlerinde dünyanın tüm esaret ve mazlum milletlerine ilham kaynağı olduğunu, ruhuna ayak uydurarak demokratik siyasete nasıl yön verdiğini ve hatta dünya sosyal demokrat hareketinde nasıl büyük söz sahibi olduğunu, şimdi bunu bir kez daha hep birlikte başarmalıyız.

“MEVCUT HÜKÜMET, YARGI SİSTEMİNİ SİLAH OLARAK KULLANDI VE BU GÜNLERDE GAZETECİLER GİBİ GİBİ BUNA KARŞI OLAN HERKESİ HAPSE ETTİ.”

Maalesef vatandaşlarımızı kutuplaştıran, bölen, hoşgörüsüz, hukuksuz, eğitimi çökerten, bizi eşi benzeri görülmemiş yüksek hayat pahalılığına mahkum eden bir yönetimle ikinci yüzyıla adım attık. Ne yazık ki 21 yıldır iktidarda olan bu zalim iktidar Cumhuriyetimizi, demokrasimizi, devletimizi, birbirimize olan inancımızı yok etmiştir. Demokratik kurumlarımızdan hukuk sistemimize, eğitim kurumlarımızdan sağlık sistemimize kadar devletimizi ve asırlık yapılarımızı yerle bir etti. Biricik ülkemizi dünyaya yabancılaşmış bir yönetim anlayışını benimsemeye zorladı. Gençlerimizin kendilerine ve ülkemize olan inancını yok etti. Gelir dağılımını çok tehlikeli bir şekilde bozdu ve çalışan nüfusumuzun yüzde 60’ını asgari ücrete mahkum etti. Öyle ki toplumun yüzde 10’unun, servetin yüzde 70’ine sahip olduğu bir ülke haline geldik. Ülkemizin en önemli üretim gücü olan yetenekli ve girişimci orta sütununu yok etti. Üstelik bugünlerde gazetecilere yaptığı gibi yargıyı da silah olarak kullandı ve kendisine karşı çıkan herkesi hapse attı. Ne yazık ki üzerimizde olan kişiler adaletsiz bir ortam, baskıcı insanlar ya da sadece işini bilmeyen insanlar değil. Aynı zamanda paramıza damga vurarak halkımızı içinden çıkılması zor bir borç tuzağına düşürdüler. Ukrayna’da devam eden savaştan Gazze’deki insanlık dışı katliama, Irak ve Suriye’deki kaostan küresel güvenlik risklerine kadar dış tehditler artarken ve etrafımız ateş çemberi haline gelirken, ne yazık ki ikinci döneme adım atıyoruz. Yüzyıl bu beceriksiz ve baskıcı hükümetle. CHP’nin inançlı kadroları olarak bu fotoğrafı kabul etmiyoruz, kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz. Hem ülkemin hem de partimin bundan çok daha iyisini yapabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Türkiye’nin yönetiminde, ilerlemesinde, milletin zenginleşmesinde çok daha başarılı olabileceğimizi, ülkenin talihsizliğini bir kez daha yenebileceğimizi çok iyi biliyorum.

“BU KONGRE SADECE BİR CHP KONGRESİ DEĞİL, TÜRK MUHALEFETİNİN TOPTAN ŞEKİLLENDİRİLECEĞİ BİR KONGRESİDİR”

Onun için bu kongre tarihi bir kongredir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başladığı bu haftada bu kurultay milletimiz, devletimiz ve partimiz için tarihi bir kurultay olacaktır. Bugün ve yarın, ikinci yüzyılın inşasına doğru büyük bir yolculuğa büyük bir adım atacağız. Çünkü bu kurultay sadece bir CHP kurultayı değil, Türk muhalefetinin bir bütün olarak şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kongre sadece CHP siyasetine değil, sendikalardan sivil topluma, gençlerden kadınlara, çalışanlardan emeklilere kadar herkese umut olacaktır. Bu kongre toplumsal muhalefete büyük güç ve moral verecektir. Bakın bundan sonra bu insanlar hep hayatta olmak, diri olmak, dimdik ayakta olmak isterler.

“BU KONGREDE HEPİMİZİN HALKIMIZA KARŞI TARİHİ BİR SORUMLULUĞU VAR”

Daha 6 gün önce, her türlü engellemeye rağmen durumu değerlendirerek Cumhuriyetin 100. yılını 100 yıldır görülmemiş bir kalabalıkla kutladı, Anıtkabir’in nasıl o gün milyonların ziyaret yeri haline geldiğini, kent ve kasaba meydanlarının nasıl bir hale geldiğini, En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm alanlar o gün halkımız için kutlama ve dayanışma mekânları oldu. Yerleri olsa bu aziz millet ülkeyi sıfırdan imar etmeyi bilecektir. Çünkü herkes bağırdı. ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Atatürk.’ Çünkü bu büyük halk özgür, bağımsız, birlikte, kardeşçe, barış içinde yaşamak istiyor. Bu yüzden bu büyük halk bizim en büyük gücümüzdür. Öncelikle halkımızın öngörülerine güveneceğiz ve onlarla birlikte yürüyeceğiz. Onun için bu kongrede her birimizin halkımıza karşı tarihi bir sorumluluğu var. Bu kongre, geleceğin Türkiye’sini adım adım inşa edeceğimiz, yeni yüzyılın temellerini birlikte atacağımız büyük ve görkemli yolculuğumuzun ilk adımıdır. Burada sorumlu davranmak, dostluk ve beraberliğimizi, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, geleceğe güvenle bakmak gerekiyor.

“2024 SEÇİMLERİNİ KAZANDIKTAN SONRA 2028, 2029, 2033 VE 2038’İ DE KAZANACAĞIZ”

Sadece 5 ay sonra yerel seçimler var. Kongremiz biter bitmez 2024 yerel seçimleri için hep birlikte omuz omuza olacağız. Kongremiz biter bitmez her sokakta, her mahallede, her fabrikada, her okulda, her alanda halkımızla buluşacağız. 2. yüzyılın Türkiye’sini birlikte inşa etmeye başlayacağız. Birçok ilçe, il ve büyükşehirde yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. Son beş yılda elde ettiğimiz popülist, dayanışmacı ve adil yerel yönetim başarısını ülke geneline yayacağız. Ne yaptığımızı bildiğimiz sürece. Yeter ki vatandaşın sesine kulak verelim ve çok çalışalım. Bildiğiniz gibi çeşitli tarihleri ​​milletimizin önüne vizyon olarak koyanlar oldu. Artık o tarihleri ​​biz belirleyeceğiz. Kararı CHP’liler verecek. 2024 seçimlerini kazandıktan sonra 2028, 2029, 2033 ve 2038 seçimlerini de kazanacağız. Millet olarak kazanacağız. Şehirlerdeki tecrübemizle Türkiye’nin geleceğini birlikte inşa etmeye başlayacağız. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü partimizin bir üyesi olarak görüyorum. Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Hatay’a kadar vatandaşlarımızın Türkiye’yi zengin, güçlü ve adil kılacağına inandıklarında partimize destek vermeye hazır olduklarını hepimiz biliyoruz. Onun için çok çalışacağız, çok ter dökeceğiz, hiç durmayacağız. Önümüzdeki demokrasi sınavlarını tek tek aşacağız. Bu ülkede seçimler ne kadar adaletsiz olursa olsun, seçim geceleri ne kadar güvenilmez olursa olsun, etrafımızdaki ateş çemberi ne kadar küresel riskler oluşturursa oluştursun, yeni bir sosyo-ekonomik program ortaya koymak ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın. Kapitalist düzenin derinleşen çoklu krizlerini başaracağız.

“86 MİLYONUN ŞEREFLİ VE EŞİT PAYLAŞIM OLDUĞU BİR CUMHURİYETİ BAŞLANGICINDAN BERİ HEP BİRLİKTE ANACAĞIZ”

Türkiye’nin ihtiyacı olan büyük ekonomik atılımı sağlayacağız. Kamu kaynaklarını, insanımızın yeteneklerini ve dünyanın bilgisini harmanlayacağız. Emeğin asıl temsilcisi olarak çalışanların, üreticilerin, emeklilerin dostu ve umudu olacağız. Bu ülkede unutulan, kırılan, ötekileştirilen, yok sayılan, özgürlüklerinden haksız yere mahrum bırakılanların haklarını ilk savunan biz olacağız. 86 milyon insanın onurlu ve eşit hissedar olduğu bir Cumhuriyeti hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Hiç şüpheniz olmasın, bunları hep birlikte başaracağız. Başarılı olmak için kararlılığa, iradeye, kadroya ve entelektüel kaynaklara sahibiz. Kişisel özgürlükleri ve ulusal bağımsızlığı esas alan cumhuriyetçiliğimizle, düşünce ve vicdan hür insanı olmamızı esas alan laiklik ilkemizle, demokrasinin ve sosyal adaletin temeli olan halkçılık ilkemizle, kamu yararını ön planda tutan devletçilik ilkemiz ile her görüş ve kimlikten vatandaşlarımızın eşitliğini ve birliğini temel ilke kabul eden milliyetçilik ilkemiz ile hareket ediyoruz. Toplumun ve kurumların kendilerini düzenli olarak yenileme isteğine dayanan devrimci ilkemiz ile ihtiyacımız olan her şeye sahibiz.

“BU ÜLKEDE DEMOKRASİYİ, DEVLETİ, ADALETİ VE REFAHI BİZDEN DAHA İYİ İNŞA EDECEK VE BUNU DAHA İYİ TEMSİL EDECEK BAŞKA BİR PARTİ YOKTUR”

Bu ülkede demokrasiyi, devleti, adaleti, refahı bizden daha iyi inşa edecek ve temsil edecek başka bir parti yoktur. Temsil ettiğimiz anlayış sadece Cumhuriyet ideali ya da sadece özgürlüğün, eşitliğin ve dayanışmanın teminatı değildir. Aynı zamanda toplumsal barışın ve uluslararası barışın da garantisidir. Büyük şairin dediği gibi ‘Güzel günler göreceğiz çocuklar. Güneşli günler göreceğiz. Bisikletlerle maviliğe doğru gideceğiz çocuklar

‘Parlak mavilere doğru yol alacağız.’ Günü geldiğinde çocuklarınıza, torunlarınıza ‘Ben de o kongredeydim’ diyeceksiniz. Gururla geriye dönüp baktığınızda ‘O kongrede aldığım kararlarla bugün mutlu ve huzurluyuz’ diyeceksiniz. Halkımızın geleceğe umutla, heyecanla bakmasını sağlayacak tek adres CHP olarak buradan çıkacağız.

“ÜLKEMİZİN TÜM BÖLÜMLERİNİ BİRLEŞTİRECEK YENİ VE GÜÇLÜ BİR VİZYONUN HİKAYESİNİ YAZMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Eminim ki bu salonda bulunan herkes, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yeniden inşa edecek bir sürecin başlangıcında olduğumuzun bilinciyle hareket edecektir. Sizi, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partimiz ve milletimizle birlikte kurduğu Cumhuriyetimizin coşkusunu yüreklerinizde hissetmeye davet ediyorum. Bugün ve yarın sizlerin iradesiyle ülkemizin tüm kesimlerini birleştirecek yeni ve güçlü bir vizyonun öyküsünü yazmaya başlayacağız. Bu, ülkemize ikinci yüzyılda çoğulcu demokrasiyi, atılımları ve adil paylaşımı armağan edecektir. 38. kurultayımızın Atatürk’ün 100 yıl önce yaptıklarından ilham alarak yeni zaferlere giden yolun açılacağı önemli ve tarihi bir kongre olacağından hiç şüphem yok. Geleceğe birlikte yürümek ve umut etmek istiyorum.”

MECLİS ÜYELERİ SEÇİLDİ

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından kongrenin Divan Üyeleri de belirlendi. Meclis Başkan Yardımcılıklarına Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ve Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz seçildi. Sekreterlere Uşak İl Başkanı Sevinç Yazgan, Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Giresun İl Başkanı Gökhan Şenyürek, Kırıkkale İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ ve Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir seçildi.

haber-oguzeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler