Ekonomi

Petrolde güçlü dolar-Çin iyimserliği dengesi

Petrol, kışa gerçek sıkılaşan piyasa ortamında Çin talebine yönelik görünüme ait fiyatlamaların tesiriyle iki günlük bir rallinin akabinde karlarını korudu.

ABD ham petrolü Pazartesi günü varil başına 89 dolar civarında süreç gördü. Brent petrol ise 95 dolar düzeyinde dengelendi.

Çin, sıkıntı durumdaki emlak piyasası için bir kurtarma paketi hazırlarken ve katı Kovid kısıtlamalarının kimilerini hafifleterek, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısından gelen talebin toparlanması için optimistlik ortamı yarattı.

SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, Çin’in sıfır Kovid politikasının ince ayarının piyasaya “güçlü bir sinyal” gönderdiğini söyledi. Innes ayrıca, “Petrol yatırımcıları muhtemelen mevcut virüs kısıtlamaları ile stratejideki yumuşak dönüş arasında bir denge bulmaya çalışıyorlar” diye ekledi.

Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Kovid kurallarını güzelleştirmesinin, geçen hafta açıklanan yeni yönergelere nazaran kentlerin toplu testleri azalttığı ve karantina kamplarından insanları özgür bıraktığı manasına geliyor. Tekrar de ülkede virüs olayları artmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu